Rowerowy maj dla klimatu

Image

Nasze przedszkole „Tarchominek” bierze udział w tegorocznej edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Rowerowy Maj.

Pomysłodawcą tej ogólnopolskiej kampanii skierowanej do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków jest miasto Gdańsk, a Zarząd Dróg Miejskich już po raz piąty koordynuje akcję w Warszawie. Tegoroczna edycja odbędzie się pod dodatkowym hasłem „dla klimatu”, by podkreślić, że wybór ekologicznego środka transportu ma znaczenie nie tylko dla nas samych, ale również dla całej planety.

Zasady udziału w kampanii są proste: przez cały maj zachęcamy przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych, aby codziennie docierali do swoich placówek w sposób aktywny – na rowerze, deskorolce, rolkach lub hulajnodze (z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych).

W naszym przedszkolu będziemy korzystali z roweru lub hulajnogi.

Zakładamy, że dystans, który mają przejechać uczniowie to co najmniej 500 metrów, natomiast przedszkolaki 300 metrów. Może to być dla rodziców idealna okazja, by zostawić samochód w garażu i pokonać aktywnie z dzieckiem całą drogę lub przynajmniej jej część, gdy odległość nie pozwala na całkowitą rezygnację z 4 kółek.

W zamian za aktywną podróż uczestnicy otrzymują od nauczyciela dwie naklejki: jedną na swój dzienniczek rowerowy, drugą na wspólny plakat. Naklejka przydzielona w danym dniu obejmuje dojazd do szkoły i powrót do domu.

Najlepsze szkoły i przedszkola w Warszawie otrzymują nagrody rzeczowe. Dodatkowo nagradzamy najaktywniejsze klasy/grupy przedszkolne w formie wycieczek lub warsztatów. Aktywni uczestnicy także są wyróżniani – otrzymują zniżki i darmowe wejściówki do partnerujących kampanii centrów rozrywki i edukacji.

W czerwcu planowany jest ekologiczny piknik na zielonych terenach przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień, gdzie po wspólnym przejeździe rowerowym wręczymy nagrody dla najaktywniejszych placówek oraz zapewnimy liczne atrakcje dla małych i dużych.

Ale Rowerowy Maj to nie tylko nagrody materialne, kampania wpływa przede wszystkim na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promuje zdrowy styl życia, wspiera samodzielność dzieci, zasady zdrowej rywalizacji i gry fair play. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej.

W każdej placówce oświatowej zgłoszonej do udziału w kampanii nad jej przebiegiem czuwają koordynatorzy rowerowi. Przekazują informacje, dystrybuują materiały, uzupełniają obecności w dedykowanym systemie, służą wsparciem Państwu i Waszym dzieciom. W razie pytań proszę zgłaszać się do Pani Marty Daniel (z grupy Jeżyki)

Aby dzieci mogły aktywnie i bezpiecznie uczestniczyć w Rowerowym Maju, konieczne jest ich właściwe przygotowanie oraz wspieranie ich zaangażowania. Rola rodziców/opiekunów jest więc kluczowa w powodzeniu kampanii. To na Was spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Sprawny jednoślad, wspólne wybranie najbezpieczniejszej drogi do szkoły i przejechanie trasy, omówienie zasad uczestnictwa w ruchu drogowym, to podstawa. Niemniej ważna jest sama postawa dorosłych. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy – najlepiej, gdy przykład idzie z góry, a nawyki transportowe kształtują się u dzieci przez modelowanie.

Liczymy na Państwa zaangażowanie i życzymy pięknego, aktywnego czasu.

Dyrektor Amelia Pergół