Obchodziliśmy właśnie 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Obchodziliśmy je wszystkie razem, ale każde z nich jest osobnym świętem.
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie zaś przeobraziły się w propagandowy rytuał, mający system legitymizować. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
3 maja: Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa.
My dzieciaki jemy zdrowe przysmaki
Konkurs kulinarno-plastyczny | VIII edycja
22 kwietnia 2021 r. odbyła się VIII edycja konkursu kulinarno-plastycznego „My dzieciaki jemy zdrowe przysmaki" w dwóch kategoriach: danie główne, deser. W dniu konkursu dostarczono 9 prac: 5 – kategoria deser, 4 – kategoria danie główne.
Jury w ośmioosobowym składzie oceniało każdą pracę w kategoriach: walory odżywcze, estetyka wykonania, pomysłowość oraz oryginalność przedstawienia tematu, dobór środków plastycznych. Prace były ocenianie w skali 5-cio punktowej (każda praca mogła otrzymać łącznie maksymalnie 20 punktów), gdzie 5 oznaczało najwyższą notę.
Danie główne:
- I miejsce: „Chrupiące ciasto warzywne z sosem serowym teleggio” – Szymon R.
- II miejsce: „Krem z dyni i batatów” – Maja K.
- III miejsce: „Kurczak z curry z warzywami” – Liliana S.
Deser:
- I miejsce: „Owocowy krab” – Gabrysia K.
- II miejsce: „Deser Dominika” – Dominik B.
- III miejsce: „Deserek” – Zofia Z.
Prace wyróżnione:
- Izabela D.
- Oliwia Ch.
- Iga D.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuje za przygotowanie i nadesłanie prac. Gratuluję kreatywności oraz oryginalności przedstawienia tematu.
Agnieszka Bieniek