Styczeń / Luty 2022

Z Nowym Rokiem raźnym krokiem… Wprawdzie „Bal bajkowych postaci” zamknie, a nie otworzy sezon karnawałowy, a wszystkiemu winien koronawirus, w związku z tym na tę oczekiwaną relację przyjdzie jeszcze poczekać, ale mamy się czym pochwalić. Jedne projekty edukacyjne się kończą, inne zaczynają. Nasze nieocenione panie pracują nad poszerzeniem oferty edukacyjnej, trafiającej do wychowanków „Tarchominka” cały czas.

W ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych zakończył się projekt „My friend robot”, stworzony i zrealizowany przez panią Anne Moszczyńską, a akceptację uzyskał kolejny projekt: „Widzieć inaczej”. Świat z perspektywy osób z niepełnosprawnością wzroku, nauka akceptacji i integracji zmysłów, którego pomysłodawczynią i realizatorką jest pani Magdalena Rochowicz. Dzieci w trakcie cyklu zajęć poznają nowe pojęcia, zaktywizują zmysły podczas zajęć z orientacji przestrzennej, nabędą nowe umiejętności społeczne (postawę otwartości i akceptacji osób z niepełnosprawnościami). Fotorelacja z zajęć z panem Mariuszem i jego psem opiekunem Bezą w naszej galerii.

Panie Agnieszka Bieniek i Magdalena Przybylska-Breś są autorkami innowacji pedagogicznej „Podaj rękę”. Jest realizowana w grupie sześciolatków. Poprzez literaturę oraz praktyczne działania, dzieci wprowadzane są w świat wartości takich jak: szacunek, przyjaźń, tolerancja, empatia, wrażliwość. Poznają tradycje najbliższego regionu, uczą się dobrych manier, szacunku do przyrody i jej ochrony. Poznają, czym jest patriotyzm. Mając na uwadze fakt, iż niedostateczny kontakt z bliskimi negatywnie oddziałuje na samopoczucie i kondycję psychiczną człowieka, poszerzyłyśmy innowację o nowatorskie formy współpracy placówki ze Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym Sp. z o.o. ul. Mehoffera 72/74 w Warszawie. Zakładamy, iż taka forma współpracy przyczyni się do kształtowania u wychowanków postawy otwartej na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, a seniorom umożliwi szerszy kontakt z lokalnym środowiskiem społecznym w trudnym czasie pandemii.